ניתוחי אפרכסת האוזניים מתחלקים לניתוחים שכיחים יותר (תיקון אוזן בולטת או תנוכים גדולים) ניתוחי אפרכסת מורכבים יותר ושכיחים פחות (עיוות מולד או נרכש של אפרכסת עד לחסר מלא של האפרכסת). ניתוחים פלסטיים של אפרכסות שכיחים יותר גם לאחר הסרת גידולי עור כגון BCC או SCC וכו'.

לרוב, אין אנו שמים לב לבעיה באפרכסת האוזן אולם במקרים בהם האפרכסת שונה מהנורמה, שינוי זה מובלט יותר ועקרוני יותר בנוכחות שיער קצר או שיער קלוע ואסוף. מחקרים רבים בוצעו לגבי מימדי האפרכסת והאסטטיקה שלה.לאונרדו דה וינצ'י מצא שאורך האוזן שווה בערך למרחק שבין זווית העין החיצונית לאוזן. רוחב האפרכסת הינה כ- 55% מאורך האפרכסת. האפרכסת בולטת כ- 1 עד 2 ס"מ מהקרקפת והזווית בניהם הינה 21-25 מעלות בממוצע. ציר האפרכסת נוטה בזווית של 20 מעלות בערך והוא אינו זהה לציר האף במבט צידי.

אנו שמים דגש רב על ההרמוניה שבין האפרכסת לשאר המבנים של הפנים. על מנת להשיג הרמוניה זו יש לבצע תכנון מדויק וקפדני.

מטרת הייעוץ הינה לבחון את הגורמים אשר משנים את מראה האפרכסת וגורמים לאפרכסת לסטות מהנורמה. אנו מגדירים שתי בעיות אשר עלולות לגרום לאוזניים בולטות, קרי, הזווית שבין הקרקפת לאפרכסת (מאחור) גדולה מ- 34 מעלות:
  1. כפל האפרכסת הפנימי אינו ברור או מוגדר
  2. בסיס האפרכסת (האמבט) הסמוך לתעלת השמע, גדול ובולט במיוחד.
לרוב בעיות אלו יהיו בשתי האפרכסות.

על מנת להשיג הרמוניה יש לבצע תכנון מדויק וקפדני למרחק שבין האפרכסת לשאר המבנים של הפנים.  על מנת להשיג הרמוניה זו יש לבצע תכנון מדויק וקפדני למרחק שבין האפרכסת לשאר המבנים של הפנים.
מובלט יותר ועקרוני יותר בנוכחות שיער קצר או שיער קלוע ואסו
על מנת להשיג הרמוניה זו יש לבצע תכנון מדויק וקפדני למרחק שבין האפרכסת לשאר המבנים של הפנים.
למי מיועד הניתוח
הניתוח לתיקון אפרכסת מיועד לנשים וגברים כאחד. הגיל המינימאלי לביצוע ניתוח זה הוא בגיל 6 (עקב בעיה חברתית הנגרמת לילדים ). בפגישת הייעוץ יוחלט על דרך הטיפול המתאים, יוסבר תהליך הניתוח ומטרותיו.

הניתוח
ניתוח להצמדת אוזניים בולטות, מבוצע בהרדמה חלקית (במקרים הפשוטים) או כללית (במקרים מורכבים או בילדים). ואורכו בין שעה וחצי לשעתיים בהתאם למורכבותו. בניתוח מבוצעים חתכים מאחורי אפרכסות ניתוח להצמדת אוזניים ודרכן יוצרים מחדש את הקפלים החסרים בסחוסי ניתוח להצמדת אוזניים ותופרים את הסחוסים לדופן הקרקפת בתפרים קבועים.
לעיתים יש גם צורך בתוספת חתכים קטנים בקדמת האפרכסת על מנת לקבל את התוצאה הרצויה.

לאחר הניתוח
לאחר הניתוח תאושפז/י למשך מספר שעות ולא יותר מ-24 שעות. תשוחרר/י לביתך עם חבישה רכה סביב הראש לתקופה של 3 ימים. לאחר מכן תוסר החבישה במרפאה ולרוב יומלץ לך על חבישת סרט מגן רך ניתוח להצמדת אוזניים לתקופה של כ-3 שבועות ביחד עם משחה אנטיביוטית.

** סיבוכים ותופעות לוואי:
דימום לאחר ניתוח הינו חריג, אולם במידה ומתרחש יש צורך בניקוז
שטפי דם, נפיחות רקמת האפרכסת ובצקות עלולות להופיע ולהמשך מספר שבועות לאחר הניתוח.
זיהום איזור המנותח אינם שכיחים, אולם יש צורך בטיפול מיוחד על מנת למנוע התפשטות הזיהום לסחוסי האפרכסת.
צלקות לרוב חבויות היטב ואין לראותן כלפי חוץ.
תוצאה אסטטית משביעת רצון וסימטריה בין הצדדים
איבוד תחושה באפרכסת באופן זמני או קבוע במקרים נדירים.
 
ד"ר רון עזריה וד"ר רועי ענבר © טלפון: 1700-506-504
כתובות: הברזל 34, תל אביב  |  שד' בן גוריון 25, קומה 1, חיפה
דף הבית      אודות הקליניקה      ניתוחים פלסטיים      טיפולים אסתטיים      צור קשר
* התמונות באתר זה נועדו להפצת ידע והסברה רפואית בלבד