ניתוח זה נועד למקרים בהם המרחק שבין קו השפה העליונה לבין זווית האף- שפה ארוך מידי (כמסומן ע"י חץ בתמונה). במקרים אלו השפה עלולה להיות צרה, מכסה את השיניים הקדמיות וחסרת פרופורציה לאף ולמבני הלסת העליונה.

1.שינויי גיל גורמים בין השאר לצניחת השפה העליונה.
אורך השפה העליונה (האורך שבין בסיס האף וקו תוחם השפה העליונה) מתארך עם השנים ומכסה את השליש התחתון של השיניים הקדמיות. מצב זה של שפה ארוכה ונפולה גורם לפנים להראות מבוגרות יותר, נפולות ועייפות. על מנת לרענן את מראה השפתיים (המהווה גורם חשוב מאוד במראה פנים צעיר ורענן) יש לקצר את המרחק בין האף לשפה העליונה, להרים את השפה והדגיש את קו התוחם של השפה העליונה עם או ללא הזרקת חומרי מילוי לאחר מכן.
משמאל: שפה עליונה ארוכה מכסה את השיניים הקדמיות. מימין: לאחר ניתוח, צלקת בבסיס הנחיריים. אורך השפה העליונה (מסומן על ידי חץ) מתקצר.
2.  שפה ארוכה בגיל צעיר
במקרים מסוימים על מנת לבצע תיקון לשפה העליונה, יש צורך בקיצור מרחק שבין השפה לבסיס האף והפשלה החוצה של רירית השפתיים על מנת ליצור מראה חושני יותר של השפתיים. אנשים שמעוניינים ליצור מראה שפתיים מלא יותר עלולים להתאכזב כאשר חומר מלוי לשפה אינו נותן תוצאה טובה (כישלון עיבוי השפתיים). במקרים כאלה צריך לבדוק האם יש מקום לבצע ניתוח אשר יעצב ויגדיר מחדש את מראה השפה העליונה.
כל האמור ניתן לבצע בהרדמה מקומית בלבד ללא צורך בהרדמה כללית או באשפוז ארוך. במהלך הניתוח מבוצעות מדידות אשר מגדירות מחדש את הפרופורציה שבין השפה, האף והמרווח שבינהם. החתך מצוי ברצפת הנחיר שאינו גלוי לעין. הליך ההחלמה קצר מלווה במעט נפיחות ולעיתים רחוקות בסימנים כחולים. לאחר שבוע מוציאים את התפרים. רק לאחר מספר חודשים אפשר לשקול תוספת של חומרי מילוי לשפתיים.
3. שפה קצרה Gummy smile
במקרה זה השונה משפתיים ארוכות, האורך שבין השפה לאף יכול להיות קצר או תקין. אולם, ניתן לראות בברור את החניכיים העליונים בעיקר בזמן חיוך רחב. הסיבה לכך נעוצה בקיום שריר שיורד מקצה האף ועד לרירית השפה. קיימים מקרים בהם השריר יותר ארוך ואז ניתן לראות שקצה האף זז בזמן דיבור או חיוך.
דוגמה נוספת להרמת שפה
תיקון מקרה זה נעשה בהרדמה מקומית כאשר מנסים להאריך את השפה ע"י הארכת הפרנולום (רקמת חיבור בשפה העליונה) וניתוק השריר (המיותר). החתך ממקום ברירית השפה העליונה בחלקו הפנימי והחתך נתפר ע"י חוט נספג. ההליך ההחלמה הינו קל ביותר ומלווה בנפיחות מקומית ואפשרות לשטף דם קל. 
בת 25. שפה הדוקה עם מרווח גדול בין בסיס האף לשפה העליונה. מימין: לאחר ניתוח קיצור שפה והרמה עם הדגשת מלאות השפתיים
 
ד"ר רון עזריה וד"ר רועי ענבר © טלפון: 1700-506-504
כתובות: הברזל 34, תל אביב  |  שד' בן גוריון 25, קומה 1, חיפה
דף הבית      אודות הקליניקה      ניתוחים פלסטיים      טיפולים אסתטיים      צור קשר
* התמונות באתר זה נועדו להפצת ידע והסברה רפואית בלבד