כך עולה (יום א', 24.10.04) ממחקר שנערך במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים בילינסון, מקבוצת שירותי בריאות כללית. החוקרים מסבירים ממצא זה, כי העגילים יוצרים צלקת פנימית קטנה בתנוך, עליה הוא נשען, מצב המאפשר לתנוך להישאר בגודל קבוע ומונע את התארכותו.

המחקר אשר פורסם לראשונה בכתב העת Plastic and Reconstructive Surgery , נערך בקרב מדגם מייצג של 547 נבדקים, מתוכם 70% נשים ו-30% גברים, והוא נערך במטרה לקבוע קנה מידה לאורך תנוך האוזן בגילאי 20-80 וכן לבחון את הגורמים המשפיעים על אורך התנוך.

עגילים יוצרים צלקת פנימית קטנה בתנוך
חשיבות הנתונים הללו היא כאשר מעוניינים לבצע ניתוחים פלסטיים בפנים, בהם נודעת חשיבות לאורך תנוכי האוזניים וגודלם. מנתוני המחקר עולה, כי הגורמים העיקריים לשינויים בגודל תנוכי האוזניים הם גיל ומין – ככל שהגיל עולה, תנוך האוזן מתארך. נטייה זו מובהקת פי שתיים יותר אצל נשים, אך בקרב נשים מעל גיל 40 קצב גדילת תנוך האוזן קטן.

עוד מצאו החוקרים, כי לרוב תנוך האוזן של הגברים ארוך יותר מאשר של הנשים. כמו-כן, בשני המינים הוכח, כי התנוך השמאלי לרוב קצר יותר מהימני וכן למוצא האתני, העדתי ולגובה אין השפעה על אורך התנוך. נמצא, כי צורת האוזן משפיעה אף היא על אורך התנוך – כאשר האוזן מחוברת בצורה חלקית לפנים, התנוך מתארך יותר מאשר כשהאוזן מחוברת בצורה מלאה.

ד"ר רון עזריה, מהמחלקה לכירורגיה פלסטית, מסר: "לעיתים אנו מוצאים שכירורגים פלסטיים מבצעים ניתוח מתיחת פנים ללא התייחסות לתנוך האוזן. התנוך הוא אחד האיברים אשר "מסגירים" את גיל המנותח. לכן חשוב מאוד שהרופאים והמטופלים ישימו לב לנתון זה ובהתאם יתכננו את הניתוח. לעיתים, יש צורך לקצר את תנוך האוזן ולחברו לפנים כדי למנוע התארכות.

בנוסף, חשוב שהמנתחים ידעו שצורת האוזן משפיעה על התארכות התנוך וישקלו זאת בבחירת הטכניקה הניתוחית המתאימה לכל צורת אוזן".
 
ד"ר רון עזריה וד"ר רועי ענבר © טלפון: 1700-506-504
כתובות: הברזל 34, תל אביב  |  שד' בן גוריון 25, קומה 1, חיפה
דף הבית      אודות הקליניקה      ניתוחים פלסטיים      טיפולים אסתטיים      צור קשר
* התמונות באתר זה נועדו להפצת ידע והסברה רפואית בלבד